Sizlerle 60 yıllık hikâyemiz…

Ayanoğlu Grup’un lokomotif markası Erdal’ın macerası, ailenin büyüğü Hasip Ayanoğlu’nun, 1952 yılında açtığı ayakkabı imalathanesiyle başlar. Bu küçük “ısmarlama ayakkabı” atölyesi, o yıllarda Mardinliler’in ve ilçelerden gelen müşterinin ihtiyaçlarını karşılayan mütevazı bir işletmeydi. Hasip Ayanoğlu’nun, kalite, dürüstlük, sağlamlık, kanaat, müşteri memnuniyeti gibi ilkeleri esas alan bir üretim anlayışıyla kurduğu markaya, oğulları işi daha da büyüterek ve bu ilkelerden sapmadan sarıldı.

1952-1978 yılları arasında ısmarlama ayakkabı işinin Mardin’deki en önemli ismi olan Hasip Ayanoğlu ve oğulları, 1976 yılında ilk perakende ayakkabı satış yerlerini açarak mağazacılığa başladı. Takip eden yıllarda, artan talebi karşılayabilmek için, 1985 yılında ikinci mağazalarını açarak yola devam ettiler. Grup, 1986’da üçüncü mağazasını açarak, o dönemde Mardin’de en büyük zincir mağaza konumuna geldi. 2001 yılına kadar kendi ayakkabı tedarikçileri ile talebi karşılayan Erdal Mağazaları, daha büyük bir adım atarak, 2001 yılında Ziylan Grubu ile anlaşma yaptı ve Polaris, Kinetix, Flogart, Torex, Disney, Winx Club, Spiderman, Ben Ten gibi markaların Mardin’deki tek yetkili bayii oldu. Bu süreç, diğer büyük firmalarla yaptığı yeni anlaşmalarla devam etti.

2004 yılına kadar, Mardin 1. Cadde’de müşterisine hizmet veren Erdal Mağazaları, bu tarihte, Yenişehir’de kentin ilk konsept ayakkabı mağazasını açtı. 2005 yılında tekstil grubunda da yatırım yapmaya karar veren Erdal markası, bu yolda büyük bir adım atarak, Türkiye’nin giyimde perakende devi LC Waikiki’nin Mardin bayii olarak 200 m2’lik büyük bir mağaza daha açtı. Mardin’de kendi alanında, her zaman ilkleri gerçekleştiren Ayanoğlu Grup, 2010 yılının ilk aylarında ayakkabı sektörünün lideri Ziylan’ın Polaris markasının franchising hakkını alarak, Yenişehir semtinde Polaris Shop mağazasını açarak müşterisinin beğeni yelpazesini genişletti.

2010 yılını yatırım yılı ilan eden Ayanoğlu Grup, Yenişehir semtinde, Flo markasının Mardin’deki ilk mağazasını açarak, iş hacmini daha da arttırdı. Bu arada, LCWaikiki mağazasını, ihtiyaca daha fazla cevap verebileceği (500 m2’lik) yeni yerine taşıdı. Kızıltepe’de yatırım kararı alan grup, Flo markasına 1400 m2’lik devasa bir yer açarak tüm bölgenin en büyük mağazasını açmış oldu.Bunu hemen yanı başında aynı büyüklükte LCWaikiki Kızıltepe şubesi izledi. Grup, daha sonra, Mardin’in en büyük AVM’si olan Movapark’ta da, Flo’nun bir başka mağazasını açtı. Bu mağazaları, Yenişehir’de, önemli bir giyim markası olan Yards mağazası izledi. Son olarak, Şanlıurfa Siverek’te LCWaikiki’nin bayiliğini alması, 1100m2'lik mağazayı açması Grup’un tüm bölgede etkin olma arzusunun bir yansımasıdır.

Erdal markası, bu 60 yıllık geçmişinde, Mardin’i de içine alan tüm bölgede özellikle ayakkabı sektörünün en önemli ve en saygın isimlerinden biri oldu. Yıllık ayakkabı satışı yüz binlerce çifti aşan Erdal, aynı zamanda Mardin’de konsept mağazacılık anlayışını uygulayan ilk isimlerden olmuştur.

Ayanoğlu Grup, yeni yatırım ve istihdam sağlama çabalarını, kendini var eden ilkelerinden taviz vermeden başka alanlarda sürdürmeyi ve kendi bölgesinde en büyük mağazalar zincirine sahip olmayı bir hedef olarak önüne koymuştur..